Комунальні платежі та субсидії
Детально про комунальні платежі та субсидії під час воєнного стану
Що таке комунальні платежі та субсидії?
Комунальні платежі здійснюються за користування послугами постачання електроенергії, водопостачання та водовідведення, постачання тепла тощо; тобто за користування тими послугами, які є вкрай необхідними для комфортного проживання в певному приміщенні. Для забезпечення комфортного проживання вразливих груп населення держава надає безповоротну допомогу, якщо мешканці домогосподарств не можуть самотужки оплатити житлово-комунальні послуги, яка називається житловою субсидією.
Сплата комунальних послуг під час воєнного стану
На період дії воєнного стану заборонено:
-
нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річні, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
-
припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
Вказана заборона діє з 24 лютого 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Важливо, що воєнний стан не звільняє громадян від сплати комунальних послуг, однак штрафи та пеня нараховуватися не будуть.
Окрім того, Урядом України був прийнятий порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб (ВПО), відповідно до якого громадяни України, які безоплатно розмістили у своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб (крім членів своєї сім’ї) отримують компенсацію для покриття витрат, пов’язаних з безоплатним розміщенням внутрішньо переміщених осіб.
Покрокова інструкція оформлення компенсації на оплату житлово-комунальних послуг при безкоштовному розміщенні ВПО
Необхідно внести відомості щодо приміщень, доступних для безоплатного розміщення у відповідному населеному пункті, до веб-ресурсу "Прихисток", або подати таку інформацію до виконавчого органу.
Наявність цієї інформації є рекомендованою, але не обов’язковою. Важливо, що внутрішньо переміщена особа має бути розміщена безоплатно.
Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня розміщення внутрішньо переміщеної особи, необхідно подати повідомлення в паперовій або електронній формі на адресу виконавчого органу за місцем розташування житлового приміщення.
У разі подання повідомлення в паперовій формі особа подає зазначену інформацію із пред'явленням документів (паспортів, свідоцтва про народження малолітньої дитини, яка є внутрішньо переміщеною особою, довідки (довідок) про взяття на облік внутрішньо переміщеною особою). У разі подання повідомлення в електронній формі до такого повідомлення додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) таких документів.
До 5 числа щомісяця, що слідує за місяцем розміщення внутрішньо переміщеної особи, власнику житла необхідно подати в паперовій (особисто) або електронній формі (на електронну адресу) до виконавчого органу за місцем розташування житла заяву із додатками.
Важливо, що уповноважені органи можуть проводити відвідування (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб, зокрема, з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання.
Звертаємо увагу, що певного терміну здійснення компенсації (платежу) не існує, тому можливі затримки із виплатами.
Призначення субсидій під час воєнного стану
Починаючи з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюють органи Пенсійного фонду України. На призначення житлових субсидій мають право громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України.
Субсидія призначається:
-
одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб;
-
особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі договору оренди житла, або за рішенням суду;
-
особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні без укладення договору оренди житла, у разі коли вона є внутрішньо переміщеною;
-
неповнолітнім дітям, які залишились без батьківської опіки (піклування), або недієздатним особам працездатного віку, над якими встановлено опіку.
Субсидії не призначають, якщо:
-
загальна площа житла перевищує 130 м² (для квартири) або 230 м² (для приватних будинків);
-
є транспортний засіб, з часу випуску якого минуло менше п'яти років, або декілька транспортних засобів, з часу випуску яких минуло менше 15 років.
-
відбулися одноразові купівля або оплата послуг на суму понад 50 тис. грн;
-
є прострочена заборгованість з оплати комунальних послуг (понад три місяці), яка складає 40 неоподатковуваних мінімумів (680 грн);
-
у працездатної людини немає доходів або їхня сума є меншою за мінімальну заробітну плату, або якщо людина не сплатила єдиний соціальний внесок;
-
на депозитному рахунку є понад 100 тис. грн;
-
протягом року перед зверненням людина купувала іноземну валюту або банкові метали на суму понад 50 тис. грн;
-
в сім'ї є боржник зі сплати аліментів (понад три місяці);
-
є надміру виплачена і не повернута субсидія за попередній період.
Субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання людини та за місцем її фактичного проживання.
Покрокова інструкція оформлення житлової субсидії
Перед подачею заяви на призначення субсидії необхідно підготувати документи, зокрема:
-
паспорт;
-
РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків);
-
заява;
-
декларація;
-
довідка про доходи (за необхідності);
-
копія договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
-
рішення суду (у разі наявності);
-
інші документи (у разі потреби).
-
Можливо особисто подати документи до відділення Пенсійного фонду України (незалежно від місця проживання) або Центру надання адміністративних послуг (за фактичним місцем проживання).
Заява та декларація можуть бути також надіслані поштою або в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Строк розгляду документів становить 10 календарних днів. Про прийняте рішення заявника письмово повідомляють протягом трьох календарних днів із дня його прийняття.
У період дії воєнного стану заявника можуть повідомляти про прийняте рішення в телефонному режимі. Стан призначення субсидії можна перевірити на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.