Відновлення документів на нерухоме майно
Дізнайтеся більше про правовстановлюючі документи
Що таке правовстановлюючі документи на нерухоме майно?
Правовстановлюючими документами на нерухоме майно (будинок, квартиру) є документи, які підтверджують набуття, зміну прав на нерухоме майно, складені в порядку, затвердженому законодавством.
Чому правовстановлюючі документи на нерухоме майно важливі?
Відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно може стати перешкодою у розпорядженні нерухомим майном; слугувати причиною різного роду спорів та проблем при взаємодії з третіми особами. Наприклад, особа не зможе продати свою квартиру або будинок у разі відсутності правовстановлюючих документів та відомостей про нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Також, відсутність вказаних документів є вкрай негативним фактором при наявності спору про право власності з іншими особами.
Окрім того, в умовах постійних обстрілів цивільних об’єктів з боку Російської Федерації, слід зазначити, що наявність правовстановлюючих документів на майно має велике значення для вирішення питання щодо отримання компенсації за пошкоджене/зруйноване майно у майбутньому.
Відновлення документів на нерухоме майно
Якщо правовстановлюючий документ був виданий або посвідчений нотаріусом після 01 січня 2013 року, і відомості про право власності внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, то таке поновлення права власності не є необхідним, адже нотаріальна дія щодо такого майна вчиняється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої нотаріусом шляхом безпосереднього доступу до нього – тобто фактично можна розпоряджатися своїм майном без оригіналу такого документа.
У випадку відсутності відомостей про право власності на об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (про що можна дізнатися шляхом звернення до нотаріусу), втрачений правовстановлюючий документ необхідно поновити для захисту свого права власності та відновлення можливості розпоряджатися своїм майном.
Покрокова інструкція отримання дублікату правовстановлюючого документу на нерухоме приватизоване майно
Орієнтовний перелік документів, необхідний для отримання дубліката свідоцтва про право власності, яке видавались органом приватизації житла комунальної власності:
-
заява про видачу дубліката;
-
копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (за пред’явленням оригіналу);
-
зіпсоване свідоцтво про право власності (у разі наявності);
-
документ, що підтверджує повноваження уповноваженої особи (довіреність тощо, у випадку подачі заяви від імені власника іншою особою);
-
паспорт або інший документ, що посвідчує особу представника.
-
Вказаними органами можуть бути: районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; міські, селищні, сільські ради та їх виконавчі органи, Центри надання адміністративних послуг.
Строк надання вказаної послуги становить, як правило, 30 календарних днів. Послуга є безкоштовною.
Покрокова інструкція отримання дублікату правовстановлюючого документу на нерухоме майно, виданого/посвідченого нотаріусом
Дублікат утраченого або зіпсованого документа видається нотаріусом за місцем його зберігання.
Дублікати документів, посвідчених або виданих нотаріусом, можуть бути видані за письмовою заявою спадкоємців, осіб, за дорученням яких або щодо яких вчинялася нотаріальна дія, а також виконавця заповіту та на запит нотаріуса, яким заведено спадкову справу.
Орієнтовний перелік документів, які необхідно подати нотаріусу:
-
паспорт громадянина України;
-
ідентифікаційний номер (РНОКПП - реєстраційний номер облікової картки платника податків);
-
представнику особи, для якої вчиняється нотаріальна дія – нотаріально посвідчену довіреність;
-
інформаційну довідку з бюро технічної інвентаризації;
-
інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об`єкта нерухомого майна (у разі наявності).
-
Дублікат документа повинен містити весь текст посвідченого або виданого документа, оригінал якого вважається таким, що втратив чинність. На дублікаті документа робиться відмітка про те, що він має силу оригіналу, і вчиняється посвідчуваний напис. Крім того, про видачу дубліката нотаріус робить відмітку на примірнику документа, який зберігається у справах державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса.
Покрокова інструкція отримання дублікату правовстановлюючого документу на земельну ділянку
Отримати дублікат втраченого документу можна через орган, який його видав. Такими органами можуть бути: органи Держгеокадастру, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; міські, селищні, сільські ради та їх виконавчі органи.
Перелік документів:
-
заява (за посиланням представлений зразок заяви);
-
паспорт громадянина України;
-
ідентифікаційний номер (РНКОПП);
-
довідку з Державного земельного кадастру (за наявності);
-
копія втраченого документу (за наявності).
-
При відновлені документів на право власності земельної ділянки іноді може виникнути потреба
-
присвоїти кадастровий номер земельній ділянці (коли такого не було раніше),
-
виконати кадастрову зйомку ділянки чи
-
виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду або власність.
У такому випадку відповідальна посадова особа проінформує вас про необхідність додаткових дій.
-