Компенсація за пошкоджене/знищене житло
Інформація щодо компенсації за пошкоджене або знищене житлове нерухоме майно
Загальні правила компенсації за пошкоджене або знищене житлове нерухоме майно
Процедура надання компенсації за пошкоджене/знищене майно існує в Україні з липня 2019 року, проте особливої необхідності застосування набула з 24 лютого 2022 року. Збитки цивільного населення, зокрема ті, що стосуються пошкодження та знищення житлового майна, набули широкого масштабу. 23 лютого 2023 Верховною Радою України був прийнятий Закон «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», який набув чинності 22 травня 2023 року.
Наразі в Україні законодавчо встановлені три окремі порядки надання компенсації:
-
за пошкоджене після 24 лютого 2022 року житлове майно;
-
за знищене після 24 лютого 2022 року житлове майно; та
-
за пошкоджене або знищене житлове майно після 14 квітня 2014 року, яке перебуває на підконтрольних урядом України територіях.
Станом на 15 серпня 2023 року діє порядок надання компенсації за пошкоджене та знищене після 24 лютого 2022 року житлове майно.
Основна інформація щодо компенсації за пошкоджене та знищене майно
Щодо процедури компенсації за пошкоджене житлове майно встановлені певні обмеження та критерії для подання та задоволення заяви.
Компенсація надається за пошкодження об'єктів нерухомого майна, які:
-
розташовані на території України (на території, що не включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово непідконтрольних уряду України, затвердженого Мінреінтеграції (крім територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій, на яких бойові дії завершені на дату подання заяви), та
-
пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, після 24 лютого 2022 року, та
-
можуть бути відновлені шляхом проведення поточного або капітального ремонту, та
-
на пошкодженому об'єкті не проведено ремонтні роботи у повному обсязі, та
-
відомості про право власності на пошкоджений об'єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Отримувачами компенсації можуть бути громадяни України – власники пошкодженого об’єкта, до яких не застосовані санкції, та які не мають судимість за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України (та не є спадкоємцями таких осіб). У разі коли власником об’єкта нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників.
Компенсація за пошкоджене майно надається шляхом виплати коштів на спеціальний рахунок для придбання будівельної продукції або замовлення виконання ремонтних послуг та робіт.
Розмір компенсації за один пошкоджений об'єкт не може бути більший, ніж 350,000 гривень для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку, і до 500,000 гривень для одноквартирних будинків.
Компенсація за знищене майно надається шляхом:
-
надання грошових коштів для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку, або
-
фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення з використанням житлового сертифіката.
Компенсація за знищений будинок садибного типу, садовий або дачний будинок надається за вибором отримувача компенсації в один із вищезазначених способів; компенсація знищену квартиру, інше житлове приміщення в будівлі надається виключно з використанням житлового сертифікату.
Покрокова інструкція фіксації фактів пошкодження/знищення майна
Будь ласка, оберіть бокс нижче у відповідності до вашої ситуації.
Якщо житлове майно пошкоджене (може бути відновлене шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення якого є економічно доцільним), то оберіть розділ "Пошкоджене майно".
Якщо знищене майно (відновлення якого є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи є економічно недоцільним) - "Знищене майно".
Перед поданням заяви необхідно відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації в одному з банків України, з яким Міністерством цифрової трансформації укладено відповідний договір інформаційної взаємодії, та перевірити номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) для виплати компенсації. Перелік банків-партнерів можна знайти тут.
Для подання заяви на компенсацію необхідно установити (або оновити) мобільний додаток Порталу Дія.
Для подачі заяви на компенсацію необхідно переконатися, що:
-
інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме подане та зареєстроване (інструкцію щодо подачі повідомлення можна знайти у статті «Фіксування факту руйнування або пошкодження нерухомого майна, внаслідок збройної агресії Російської Федерації»)
-
інформація про об’єкт нерухомого майна внесена до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо інформація не внесена до Реєстру – мобільний додаток сповістить про це. У такому випадку необхідно провести реєстрацію майна.
-
Оберіть у мобільному додатку Дія секцію «єВідновлення» та послугу «Подати заяву про виплату».
У мобільному додатку Дія заповніть заяву (для цього треба вказати прізвище, ім’я, по-батькові, дату народження, контакту інформацію, РНОКПП, номер банківського рахунку, та адресу пошкодженого майна). У разі наявності пріоритетного права на компенсацію зазначте про це під час подання заяви. У разі спільної власності на об’єкт нерухомого майна необхідно надати згоду співвласників об’єкта нерухомого майна на отримання компенсації (через мобільний додаток Дія або нотаріально посвідчену). Під час подання заяви необхідно буде згенерувати витяг з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості” про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості.
Після подання заяви через мобільний додаток Дія ви отримаєте повідомлення про реєстрацію заяви та про початок її розгляду.
Через мобільний додаток Дія комісія, що здійснює розгляд вашої заяви, може надсилати запит на подання додаткової інформації. У разі отримання такого запиту (повідомлення) необхідно подати витребувану інформацію.
Заява має бути розглянути протягом 30 днів після її подання. За результатом розгляду через мобільний додаток Дія надходить повідомлення про прийняте рішення. Рішення має містити суму компенсації, розраховану на підставі чек-листу.
Після прийняття рішення здійснюється перерахування коштів на спеціальний банківський рахунок заявника. Черговість проведення виплат компенсації визначається з урахуванням черговості прийняття рішень щодо надання компенсації, визначення її розміру, та з урахуванням пріоритетного права.
Зауважте, що законодавством не встановлений чіткий термін перерахування коштів на рахунок.
Після завершення ремонтних робіт, подайте протягом 15 робочих днів (через мобільний застосунок Дія або в паперовій формі через адміністратора центру надання адміністративних послуг, посадову особу органу соціального захисту населення або нотаріуса) повідомлення про завершення ремонтних робіт разом з фотофіксацією завершених ремонтних робіт.
Зауважте, що у разі отримання компенсації у сумі більше 200,000 гривень необхідно буде подати повідомлення двічі:
-
після завершення робіт за рахунок першого платежу (після чого буде здійснений другий платіж), і
-
після завершення всіх ремонтних робіт.
-