top of page

Реалізація права на освіту

Детальніше про реалізацію права на освіту ВПО

Що означає реалізація права на освіту?

 

Чинне законодавство гарантує внутрішньо переміщеним особам право на здобуття певного освітнього рівня на території України за рахунок коштів державного бюджету або інших джерел фінансування. 

Влаштування дитини у заклад дошкільної освіти

 

Зарахування дітей дошкільного віку внутрішньо переміщених осіб здійснюється згідно з відповідним наказом керівника закладу дошкільної освіти. Найшвидший спосіб подати документи для зарахування дитини до ЗДО — скористатися онлайн-сервісами. Як правило, використовується Електронна реєстрація в заклади дошкільної освіти. При цьому, в окремих населених пунктах існують власні сайти, за допомогою яких здійснюється постановка в електронну чергу, отже, інструкції щодо використання таких сайтів розміщують на сторінках місцевої влади. Якщо немає змоги або бажання подавати документи онлайн, записати дитину у чергу до ЗДО можна також особисто через відділ освіти за місцем проживання. У цьому випадку інформація про дитину буде внесена в електронну чергу, але вже куратором, який має повідомити реєстраційний номер такої заяви. 

Покрокова інструкція влаштування дитини ВПО у заклад дошкільної освіти

  • Зберіть потрібні документи:

    • копія свідоцтва про народження дитини;

    • довідка ВПО;

    • копія паспорта одного з батьків;

    • медичні довідки (про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду та «Карта профілактичних щеплень»);

    • якщо дитина має особливі освітні потреби, потрібно принести висновок з інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи.

    Для подачі через електронний кабінет зробіть скан-копії цих документів.

  • Створіть електронний кабінет в системі Електронної реєстрації в заклади дошкільної освіти. ля реєстрації в системі необхідно вказати свою електронну адресу або телефон, вигадати надійний пароль та підтвердити реєстрацію. Також рекомендуємо ознайомитись з інструкцією по електронній реєстрації для батьків.

  • Необхідно буде обрати свій населений пункт зі списку або на карті, а далі вже сам ЗДО. Якщо є сумніви, можна ознайомитися з інформацією про дошкільний заклад. Для цього достатньо натиснути його назву в списку чи на карті.

  • У спеціальній електронній формі треба зазначити:

    • відомості про дитину;

    • дані про одного з батьків чи опікуна;

    • інформацію про пільги.

  • Перед поданням заявки варто її уважно перевірити, у тому числі, на відповідність особистим документам.

  • Після подання заяви ви отримаєте її реєстраційний номер, за яким матимете змогу відстежувати стан її розгляду (чергу).

  • Адміністрація ЗДО повідомить вас про своє рішення через систему.

Зарахування дитини ВПО у загальноосвітню школу

 

За інформацією Міністерства освіти та науки України, із урахуванням безпекової ситуації діти у поточному навчальному році можуть навчатися у закладах освіти, в яких вони навчалися до початку широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну, за умови, якщо такий заклад працює. Діти також можуть навчатися у закладах освіти за місцем їхнього тимчасового перебування. 

Зарахування дітей до першого класу здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування на підставі заяви батьків або опікунів. Інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, кількість учнів у кожному класі та відповідно наявність вільних місць у кожному з них оприлюднюється на інформаційному стенді закладу освіти та на його веб-сайті (у разі відсутності веб-сайту закладу освіти - на веб-сайті місцевого відділу освіту). 

Покрокова інструкція влаштування дитини ВПО у ЗОШ

  • Зберіть необхідні документи:

    • копія свідоцтва про народження дитини або паспорта (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа);

    • оригінал або копія медичної довідки за формою № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду»;

    • оригінал або копія документа про освіту (у разі, якщо дитина раніше навчалась в іншій школі);

    • довідка ВПО.

  • З переліком найближчих ЗОШ Ви можете ознайомитися на сайті Інформаційної системи управління освітою.

  • Подати заяву та копії документів потрібно особисто до закладу освіти на території, де тимчасово проживає дитина.

  • Зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника. Про видачу наказу вас повідомлять будь-яким доступним способом.

Отримання вищої освіти ВПО

 

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають право на здобуття вищої освіти як в державних і комунальних закладах вищої освіти, так і в приватних закладах, за власним вибором. Окрім того, ВПО можуть продовжити навчання на території інших регіонів України за рахунок коштів бюджету. 

Окремо необхідно зазначити, що студенти ВПО мають можливість отримати цільову підтримку для здобуття вищої освіти від держави, у вигляді: 

1) повної оплати навчання у разі зарахування вступників на бюджетну форму навчання; 

2) часткової оплати навчання шляхом надання особам, зарахованим на навчання за власні кошти, пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої освіти; 

3) першочергового переведення здобувачів освіти на бюджетну форму навчання за наявності вільних місць; 

4) соціальної стипендії - для осіб, які навчаються за рахунок державного бюджету за денною формою навчання; 

5) безоплатного забезпечення підручниками - за рахунок бібліотечного фонду відповідного закладу освіти; 

6) безоплатного доступу до Інтернету, систем баз даних у державних та комунальних закладах освіти; 

7) безоплатного проживання в учнівських та студентських гуртожитках або проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою - для осіб, які навчаються за денною формою навчання (у випадку не отримання допомоги на проживання ВПО). 

Державна цільова підтримка надається до закінчення студентами вищих навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років. Для отримання одної або декількох видів підтримки необхідно звернутися до керівника відповідного ЗВО із заявою, складеною в довільній формі. У ній повинні бути зазначені конкретні види державної цільової підтримки, на які особа претендує. До заяви слід додати копію довідки ВПО. 

bottom of page