Житлові програми
Детально щодо житлових програм державної підтримки ВПО
Які житлові програми державної підтримки доступні для ВПО?
На сьогодні створено дві програми, які дозволяють в різному форматі забезпечувати житлом внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, це
-
програма надання тимчасового житла внутрішньо переміщеним особам з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання (формується органами місцевого самоврядування);
-
надання житла з фонду житла, придбаного Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву (далі - Держмолодьжитлом).
Окрім того, внутрішньо переміщені особи мають право стати на соціальний квартирний облік за місцем проживання (перебування) на загальних підставах.
Надання тимчасового житла внутрішньо переміщеним особам
Держава розробила програму забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб. Тимчасове житло надається з приміщень наявного фонду безоплатно строком на один рік (строк може бути продовжено).
Зауважте, що надання тимчасового житла залежить від наявних вільних квартир. Навіть за умови відсутності вільних квартир особа може подати заяву щодо постановки на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання. У разі надходження до фонду житлових приміщень, придатних для надання в тимчасове користування, відповідний уповноважений орган протягом трьох робочих днів з дня надходження такого житла зобов’язаний прийняти рішення про надання житла внутрішньо переміщеним особам.
Визначення осіб, яким будуть надані житлові приміщення з фонду, здійснюється за результатами нарахування балів за бальною системою оцінювання потреби в житлі для внутрішньо переміщених осіб. Житлові приміщення з фонду не підлягають приватизації, обміну та поділу, передачі їх у піднайм, використанню для вселення до них інших осіб.
Зазначимо, що проживання в місцях компактного проживання регулюється правилами, які затверджуються власниками приміщень. Проживання в місцях компактного проживання не позбавляє людину права встати на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення.
Інструкція, як стати на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення із фондів житла для тимчасового проживання
Підготуйте наступні документи:
-
копії паспортів громадян України всіх членів сім’ї;
-
копію довідки ВПО та копії відповідних довідок членів сім’ї (за наявності);
-
копії документів, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);
-
копію ідентифікаційного номеру (РНКОПП);
-
копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні внутрішньо переміщеним особам житлових приміщень із фонду (пенсійне посвідчення, про інвалідність, багатодітної сім’ї тощо).
-
Подайте до органу місцевого самоврядування за місцем перебування на обліку ВПО заяву та зібрані документи.
Рішення про взяття внутрішньо переміщеної особи на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, або про відмову у взятті на такий облік приймається уповноваженим органом протягом одного робочого дня після подання відповідної заяви.
Рішення про взяття внутрішньо переміщеної особи на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, або про відмову у взятті на такий облік приймається уповноваженим органом протягом одного робочого дня після подання відповідної заяви.
Договір користування укладається після видачі ордера на житлове приміщення з фонду між уповноваженим органом або уповноваженою ним особою та внутрішньо переміщеною особою, якій надається в тимчасове користування житлове приміщення.
Ордер і договір користування є підставою для вселення і користування таким житловим приміщенням. Строк проживання розраховується з дати підписання договору користування.
Кредитні програми на придбання житла для ВПО
Держмолодьжитло пропонує внутрішньо переміщених особам три програми кредитування для придбання житла:
Участь в останній програмі можуть взяти ВПО за умови:
-
відсутності у кандидата та у членів сім’ї на праві власності житлової площі (крім житлової нерухомості, що розташована на тимчасово окупованій території, або на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджений наказом Мінреінтеграції);
-
підтвердження кандидатом своєї платоспроможності;
-
згоди на доступ Держмолодьжитла та його відділень до кредитної історії кандидата та/або на передачу інформації до Бюро про кредитний правочин з Держмолодьжитлом;
-
внесення кандидатом на особистий рахунок не менше 6 відсотків вартості житла та коштів за площу та вартість житла, що перевищує нормативну, у разі її наявності.
Кредитування ВПО за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW) можливо для житла площею з розрахунку 52,5 кв.м. на одну чи двох осіб, з додаванням 21 кв.м. на кожного наступного члена родини (включно із дітьми). Опосередкована вартість житла та коефіцієнти, що застосовується для різних регіонів, затверджуються Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Покрокова інструкція, як скористатися кредитною програмою Держмолодьжитла
Заяву можна подати через портал Дія на ноутбуці: необхідно авторизуватися та заповнити відповідні поля.
Якщо ви бажаєте подати заяву особисто, вам необхідно заповнити відповідну форму заяви в письмовому вигляді та звернутися з нею до відділення Держмолодьжитла.
Держмолодьжитло розгляне вашу заяву протягом одного робочого дня. Ви отримаєте сповіщення про рішення Держмолодьжитла про внесення або відмову у внесенні вас до реєстру кандидатів на отримання пільгового іпотечного кредиту на придбання житла.
За умови відмови ви маєте змогу податися ще раз. Перевірити внесення інформації про себе у відповідний реєстр ви можете тут.
Слідкуйте за відбором переможців, який проводиться приблизно раз на місяць. Дату проведення розіграшів повідомляє завчасно Держмолодьжитло.
Якщо ви знайшли інформацію про себе серед переможців - зв’яжіться з Держмолодьжитлом.
Для укладення договору вам потрібно знайти квартиру та підготувати такі документи:
-
копії паспортів переможця та членів сім’ї (та довідки про реєстрацію місця проживання особи);
-
копії довідок ВПО на кожного члена родини;
-
копії ідентифікаційних номерів (РНКОПП);
-
інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність або відсутність у власності переможця та членів його сім’ї житла, отримані не пізніше, ніж за два дні до подання заяви про надання кредиту (надається на кожного з членів сім’ї окремо);
-
документи, необхідні для визначення платоспроможності (довідка про доходи з місця роботи (всіх повнолітніх членів сім’ї переможця) за 6 останніх місяців (з помісячною розбивкою);
-
письмову згоду (згоди) повнолітнього (-іх) члена (-ів) сім’ї переможця, на якого (яких) розраховується розмір кредиту, щодо включення його (їх) у розрахунок кредиту (у довільній формі);
-
документи, що підтверджують родинні стосунки між особами, на яких розраховується розмір кредиту;
-
попередній договір про придбання житла;
-
звіт про незалежну експертну оцінку майна.
-
Протягом 30 календарних днів з моменту обрання вас переможцем зверніться із зібраними документами до відділення Держмолодьжитла для укладення іпотечного договору.